5 порад як почистити матрац від старих плям

Відвозити ортопедичний матрац до хімчистки після кожної свіжопосаженої плями клопітно та дорого. Але ігнорувати забруднення також не можна. Залишки їжі та напоїв, часточки шкіри та волосся, шерсть домашніх тварин накопичуються в шарах наповнювача і можуть доставити немало неприємностей: від незнищенно-неприємного запаху до проблем зі здоров’ям. Як варіант – можна провести чистку матраца вдома.

Але перед тим, як почистити ортопедичний матрац в домашніх умовах, варто запам’ятати декілька порад і анти-порад.

Як почистити матрац від плям в домашніх умовах і не знищити дорогий виріб при першій чистці

Матрац – багатошарова конструкція вагою до 50 кг. Якщо при необережному ставленні один з шарів деформується, матрац втрачає свої ортопедичні властивості.

Тому:

 • Прати матрац під душем, використовувати хлор чи бензин для виведення плям – категорично заборонено.
 • Вибивати та прасувати поверхню праскою не можна. Інакше наповнювач деформується остаточно.
 • Мити побутовим миючим порохотягом не бажано – волога залишиться всередині та запліснявіє.
 • Користуватись пароочисником потрібно вкрай обережно: водяна пара нагрівається до 150 градусів, деформуючи наповнювач та оббивку.
 • Прати, мити, сушити матрац у вертикальному положенні не можна – маніпуляції проводяться тільки на рівній горизонтальній поверхні.
 • Крім матраца також треба чистити каркас ліжка.
 • Вивчення інструкції по догляду перед початком роботи вбереже від невиправних помилок.

Та все ж небагато хто знає, як почистити безпружинний матрац. Тому ділимось працюючими рецептами чищення та догляду.

Порада 1. Як почистити ортопедичний матрац вдома побутовим порохотягом

Для цього портібен потужний порохотяг з пустим мішком для пилу та чистою щіткою. Додатково можна задіяти вузьку насадку – нею зручно пройтися по стиках та западинках, де скупчуються основні «запаси». Чистити матрац побутовим порохотягом потрібно не рідше, ніж раз на тиждень. Одразу після чищення накривати матрац не варто – дайте йому «відпочити» в чистому приміщенні декілька годин.

Чищення порохотягом – нейтральний та щадний спосіб домашньої профілактики, який прибере забруднення з поверхні оббивки та допоможе освіжити матрац. Але те, що вже попало у глибокі внутрішні шари, звичайним порохотягом витягнути неможливо.

Порада 2. Як почистити ортопедичний матрац від плям, залишених рідиною

Коли на матрац пролилося дещо яскраве, діяти потрібно швидко: знайти білу серветку або бавовняну тканину та промокнути рідину. Не розтирати та не розмазувати. Рухатись від країв до середини, щоб рідина не розповзалась ще більше. Далі діяти в залежності від різновиду забруднення:

 • Червоне вино засипати сіллю, зачекати 5-7 хвилин та забрати сіль порохотягом. Якщо за першим разом пляма не висвітлилась – повторити.
 • Сліди жиру промокнути серветкою, змоченою у спирті чи горілці. Залишки забрати чистою серветкою.
 • Кров забирається невеликою кількістю перекиси водню. Залишки перекису потрібно забрати ватним диском.
 • Кава висвітлюється водним розчином нашатирю: 1 чайна ложка спирту на стакан води. Розчин нанести на 5 хвилин, протерти чистою серветкою та залишити до повного висихання.

Якщо одразу позбутись плями не вдалося, можна використати плямовивідник. Краще придбати піноподібний засіб або ж такий, що розчиняється мінімальною кількістю води.

Порада 3. Не довіряти популярним порадам або рекламі суперзасобів

Економні господині розцінюють забруднення як виклик та охоче радять, як почистити матрац в домашніх умовах від плям будь-якого походження. Та ортопедичний матрац – надто дороге поле для експериментів. А більшість чудодійних засобів для «чистки всього на світі» насправді виявляються звичайними плямовивідниками. В кращому випадку прийдеться відчищати «пляму від плями від плямовивідника», в гіршому – планувати бюджет для покупки нового матраца.

Окремо хочемо поговорити про застосування домашніх засобів «за копійки». Можливо колись комусь вони допомогли. Та це було скоріше дивом, ніж закономірністю. Ось наш рейтинг анти-порад про те, як почистити матрац, наданих диванними експертами:

 • Випрати в пральній машинці – без коментарів.
 • Розпорошити по поверхні аромаолію, щоб прибрати неприємний запах – запахи тільки посилять один одного, а на оббивці з’являться нові масні плями.
 • Прибрати масну пляму засобом для миття посуду – щоб прибрати піну, що утвориться, поверхню прийдеться сильно намочити. А не виведені залишки засобу продовжуватимуть роз’їдати тканину.
 • Розпорошити спирт на поверхні, щоб прибрати мітки домашніх тварин – алкоголь випарується за декілька хвилин, залишивши мокрі відмітки. І тільки.

Порада 4. Як почистити матрац від старих плям або забруднень

Наші співробітники займаються підбором анатомічних матраців і всім, що з ними пов’язано, вже не перший рік. Тому авторитетно запевняємо – самостійно ніяк. І на питання «як почистити старий матрац своїми силами» відповімо так само. Чистку старих матраців та застарілих плям потрібно довіряти професіоналам. Пояснюємо чому.

Все, що попадає під оббивку, дістати домашніми засобами неможливо. З часом забруднення встигають закріпитись в глибоких шарах матраца та стають притулком для мікроорганізмів. Тому боротися прийдеться не тільки з пилюкою, а й з грибком, пиловими кліщами чи іншими комахами. Крім усього багатошаровий наповнювач погано сохне. Та частіше – не висихає повністю і в результаті до існуючих неприємностей додасться «аромат» запліснявілої тканини та бурі плями.

І все ж таки, як можна почистити матрац в домашніх умовах від плям, що глибоко в’їлися? Викликати хімчистку додому. Реагенти для професійного чищення підбираються з врахуванням типу, глибини та віку забруднень. Бруд прибирається вакуумним чи професійним миючим порохотягом. А для остаточної сушки використовують переносні сушильні установки. В результаті клієнт отримує чистий матрац без неприємного запаху і вогкості.

Сильні забрудненні простіше попередити, ніж вивести, тому…

Порада 5. Придбати захисний наматрацник

Захисний наматрацник – це обкладинка матраца, що виконує 2 головні задачі: не пропускати вологу до матраца та добре вентилюватись. Звичайні тканини таких властивостей не мають. Тому якісні захисні наматрацники виготовляють зі спеціального матеріалу. Зі сторони ближче до тіла тканина може бути м’якою, приємною на дотик. А зі сторони матраца є водонепроникна мембранна підложка.

Захисний наматрацник – саме та річ, що допоможе матрацу прослужити у 2-3 рази довше. Навіть якщо вилити стакан соку чи вина, весь «удар» чохол прийме на себе, а заодно:

 • Захистить тканини матрацу від витирання;
 • Попередить деформацію наповнювача;
 • Забезпечить рівномірне охолодження тіла чи навпаки збереже тепло;
 • Подкоригує жорсткість матраца;
 • Попередить алергію.

Щодо конструкції наматрацника, то з точки зору захисту краще обрати чохол, що натягається і має резинку по периметру, або ж суцільний чохол на замку-блискавці. Такі моделі захистять матрац не тільки зверху, а й збоку.

Прати наматрацник необхідно 2 рази на місяць, тому варто одразу придбати 2 штуки

Наостанок

По статистиці ми контактуємо з матрацом довше, ніж з робочим кріслом чи іншими видами меблів. А, значить, його чистота – це не тільки показник «хазяйновитості» господині, а й запорука здоров’я всіх домочадців.

Удачі та солодких снів!